• be kind rewind

  1.
  bir michel gondry filmi. 2008 berlinale'in kapanış filmi oluşu ilgimi çekti ve komedi filmi olduğunu öğrenince küçük bir şok geçirdim. ardından oyunculara bakınca artçı sarsıntılar yaşadım. 21 mart'ta vizyona gireceğini öğrenince rahatladım.

  edit: zamanında imdb'de türkiye vizyon tarihi 21 mart görünüyordu lakin istanbul film festivali filmin gala hakkını satın almınca vizyona girişi gecikmişti. yanlış olmasın..
  ... vakur
 • ümit ünal

  5.
  modacı olanın tasarım dışında da düşünen biri olduğu röportajlarından belli. kısa bir alıntı yapayim: ''Dünyanın genelinde ciddi bir agresiflik var. Öfkeli toplumlar olmaya başladık. Kuzey ülkeleri daha sakin. Sinemada dogma akımını, detaylı ama sakinliğin içinde derinleşen kültür yapısını yalnızca kuzeyde görüyorum. Buna ihtiyaç duyulan bir dönemde olduğumuza inanıyorum.''

  son olarak sinemacı olan ümit ünal'la ilişkileri üzerine bir soru-cevap'la bu entriyi sonlandırayim:
  +Sinemacı adaşınız Ümit Ünal'la tanışıyor musunuz?
  -Tanışmak zorunda kaldık! 90'larda, ikimizin de ödül aldığı bir dönem oldu. Onu aradıklarında beni arıyorlardı! internette Ümit Ünal'ın çizimleri diye bir bölüme rastlamıştım, çizimler de fotoğraf da diğer Ümit Ünal'a ait, ama hayat hikâyesi benim! Gazetelerde benimle ilgili bir yazı çıkıyor, yanına onun fotoğrafını koyuyorlar. Sinemayla ilgili bir konuda da benim fotoğrafım kullanılıyor. Sonunda tanıştık. Çok beğendiğim dört-beş yönetmenden biri o.
  1 ... vakur
 • sevket pamuk

  3.
  iktisat tarihçisi. Robert Kolej'den sonra Yale'i bitirdi. iktisat doktorasını Berkeley'de yaptı. Osmanlı-Türkiye iktisat tarihi üzerine pek çok makalesi ve kitabı var. Bu yıl itibarıyla boğaziçi'nden London School of Economics'e geçti.
  2 ... vakur
 • opel erkekler turkiye kupasi

  3.
  an itibariyle oyak renault ve türk telekom'un yarıfinale yükseldiği turnuva.
  önceki 22 turnuvanın 8'ini kazanan efes dışında kim kazansa sevinirim.
  daha önce 3'er kez kazanan ülker ve tofaş'ın tarih olduğu göz önüne alınırsa mazlumun yanında olduğum daha iyi anlaşılacaktır.
  1 ... vakur
 • charlie wilson s war

  4.
  bugün vizyona giren amerikancı film. mike nichols saygı duyduğum bir yönetmen ancak politik filmleri ne yazık ki bir boka benzemiyor. ilişkiler üzerine yaptığı the graduate ve closer gayet lezizdi ancak gün itibariyle izlemiş olduğum yeni filminin yegane iyi tarafı oyunculuk yönetimi. radikal'den uğur vardan filmi bol spoiler içeren bir biçimde eleştirmiş. hatta spoiler bir yana baştan sona ne var ne yoksa yazmış. merak edenlere acizane tavsiyem para ve vakit harcamaktansa yazıyı okusunlar kafi.
  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=246845
  3 ... vakur
 • mehmet acar

  3.
  yurdum sinemasına olan katkıları bir yana ingiliz dili ve edebiyatı mezunu olup iyi bir bilim-kurgu yazarıdır. bilim-kurgu türünde bir adet öykü kitabı, iki de romanı vardır.
  1 ... vakur
 • siyad

  5.
  her sene hazırladıkları 'sezonun en iyi 20 yabancı filmi' listesi ve 'türk sineması ödülleri' ile izleyicilere rehberlik eden saygıdeğer dernek. 2007'de gösterime giren türk fimleri arasından en iyi film adayı olarak seçtikleri beş filmi de yaziyim ki sinema yazarlarımızın ortalama zevklerine ışık tutsun:
  adem'in trenleri, yumurta, mutluluk, sis ve gece, kabadayı.
  (ödül töreni 3 mart akşamı tim show center'da ve turkmax kanalından yayınlanıcak)

  ayrıca derneğin '70' üyesi var ve şu an ki başkan murat özer. önceki başkanlar: aynı zamanda derneğin kurucularından olan ve onursal başkanlık ünvanı bulunan, yerli eleştirmenlerin öncülü atilla dorsay ve mehmet açar idi.
  1 ... vakur
 • sis ve gece

  24.
  40.siyad adayları arasında 11 kategorinin 8'inde adaylığı olduğunu görünce vcd'den izleyip 8/10 verdiğim film. eksileri müzik kullanımı ve ses problemleri. geri kalan her şey iyiydi. filmin en beğendiğim tarafıysa enfes senaryosuydu. umarım en iyi senaryo veya en iyi kurgu ödüllerinden birini alır. gerisi zor görünüyor. bu arada adaylıklar arasında en iyi müzik de var ama o kadar sıradan film müzikleri kullanılıyor ki türk sinemasında elleri mahkum diyalog olmayan bölümlerdeki kulak tırmalayan müziği bile en azından tam uyumlu olmasa da kaliteli olduğu için seçmiş sanırım siyad üyeleri. ya da film müziğini soundtrack albümü bazında ayrı olarak dinliyorlar!! kulaklarım halen duyuyor ama anlayamadım.
  1 ... vakur
 • can sıkıntısı

  51.
  Yapılacak bir iş olmaması ve hiçbir şeyle oyalanma
  imkânı bulunmaması sebebiyle duyulan tedirginlik, bunalım.
  2 ... vakur
 • maharishi mahesh yogi

  1.
  david lynch'in takipçisi olduğu modern zaman gurusu ve günümüzün en meşhur meditasyon tekniği olan transandantal meditasyon'un yaratıcısı. lost highway ve mulholland dr gibi nice zihin açıcı filmi biraz da m.m.yogi'ye borçluyuz. ayrıca ilginç bir not tam transa geçmişken hakkında entri girme sezgisiyle nette 'acaba şu an ne yapıyor bu dede' diye meraktan küçük bir araştırma yapiyim dedim ve dün akşam 91 yaşında hayata gözlerini yumduğunu öğrendim. kendimi kutsal mı hissetsem rastlantı diyip geçsem mi bilemedim. *
  2 ... vakur
 • guru dev

  1.
  Maharishi Mahesh Yogi'nin öğretmeni ve dolayısıyla transandantal meditasyon'un tohumunu atan kişi. bu dev şahsiyeti anmak için Altın Jübile Kutlamaları(Svarna Jayanti) yapılır.
  1 ... vakur
 • little buddha

  1.
  bernardo bertolucci'nin oryantal üçlemesinin 1993 yapımı üçüncü ve son filmi.
  Keanu Reeves'in siddhartha'yı* oynadığı filmin mitik buddha hikayesi üst anlatıdan çok daha ilginç ancak en iyisi bu filmi es geçip direk olarak hermann hesse'nin siddhartha'sını okumak.
  2 ... vakur
 • devrimci pratik

  1.
  metinlerde anlam avına çıkmışken kendimiz hakkında keşfettiğimiz hakikatler,
  aslında birbirimizle iletişim kurmanın, anlaşmanın, ortak yanlar bulmanın,
  ve en nihayet, ortak faaliyet ve eylem alanları yaratmanın önşartıdır.
  Pratikte bir anlamı olacak hakikatler, vahiyler ve tebliğlerde, ya da
  üstün yetenekli/dâhi/ermiş bireylerin zihninde değil, bireyler arasındaki
  etkileşim alanında doğar ve anlaşılır. Tam da bu yüzden, mutlak, tek ve
  nesnel bir hakikatin varlığından, anlaşılabilirliğinden ve aktarılabilirliğinden
  ne kadar kuşku duyarsak, hakikat arama gayretimizi de o denli arttıracağız
  demektir.

  Postmodern inanç sisteminde, özne hakikate önce kendi başına vasıl olur ve
  daha sonra, bu özneler arasında tartışma/pazarlık yoluyla mutabakatlar aranır.
  Oysa benim savunduğum durum bunun tersi: Hakikatin kendisi özneler arası alanda
  ortaya çıkabilir ancak. Bireyleşme topluluğun kendisindedir, sonuç arayıştadır,
  nesnellik öznelerin etkileşiminden doğar. Marx ve Engels daha 1844'te,
  'Alman ideolojisi'nde şöyle diyorlardı:
  insan terimin gerçek anlamıyla bir Zoon politikon'dur [toplumsal hayvan,
  şehirde yaşayan hayvan], yalnızca sürü halinde yaşayan bir hayvan değil,
  kendisini ancak toplumun ortasında bireyleştirebilen bir hayvandır.

  Özneler ancak toplumun içinde, birbirleriyle sürekli değişen ilişkiler kuran ve
  bu ilişkiler yoluyla (gene sürekli değişen) nesnellikler yaratan bireylerdir.
  Öznelerin öncesinde ve onlar olmasa da gene varolacak bir 'Gerçek' tabii ki
  vardır; ancak o 'Gerçek' sembolik düzenin, yani insanların dil yoluyla/dil
  olarak kurdukları düzenin terimleriyle algılanabilir/anlaşılabilir değildir.
  'Gerçek'i geçici bir an için bile olsa anlamlandırılabilir kılmak, ona bir anlam,
  değer, yanlılık ve amaçlılık yükleyebilmek için, gene aynı geçici an için
  dili dil-ötesine dönüştürmek, öznelerarası alanda özne-aşırı bir ortak
  özne/nesne yaratmak gerekir, ki bu an da ancak ''devrimci pratik'' olarak
  anlaşılabilir.''

  kaynak: bülent somay - bir şeyler eksik
  1 ... vakur
 • kozmogoni

  3.
  Kozmogoni veya kozmogeni (zaman zaman kozmojeni) evreninin kökeninin araştırması veya evrenin kökeni ile ilgili teori. Türk Dil Kurumu kozmogoniyi şöyle tanımlamıştır: 'Evren doğumu.' Kozmogoni sözcüğü Türkçeye, Fransızca cosmogonie sözcüğünden geçmiştir, bu sözcüğün ise kökeni Latince cosmogonia sözcüğüne dayanmaktadır. Cosmogonia da Yunanca kosmogonia kökenlidir; Yunanca kosmos 'evren' anlamına gelirken, gonos kökü 'döl, doğmak' anlamlarına gelir.

  Kozmoloji terimi ile karıştırılmamalıdır. Kozmoloji, bir başka adıyla evrenbilim, evreni inceleyen daldır. Bu sebeple evreni genel olarak inceler; evreni doğuşundan sonuna kadar inceler, evrenin doğası ve içerdiklerinin doğasına kadar, evrene dair her şeyle ilişkilidir. Bundan farklı olarak, kozmogoni sadece evrenin doğuşu, kökeni ile ilgilidir. Kozmogoni illâ ki bilimsel olmak zorunda değildir; çağdaş bilimin ortaya çıkışına kadar kozmogoni sıklıkla dinî bir karaktere sahipti. Bugün farklı kozmogoni anlayışları incelenirken sıklıkla ayrım yapılır; dinî karakterde olan kozmogoniler dini kozmogoni, bilim bazlı incelemelerse fizikî kozmogoni başlığı altında işlenir.

  kaynak: vikipedi
  1 ... vakur
 • psikanaliz

  17.
  ''Bir insana şiir öğretebilirsiniz, ama şair olmayı öğretemezsiniz. Aynısı psikanaliz için de geçerlidir. Fakat kötü psikanalizin insanlara kötü şiirden daha fazla zararı dokunmaktadır.'' *
  5 ... vakur
 • toplam üye sayısı

  22.
  klonların saldırısı olarak tabir edilen ekşisözlük yazar alımının başladığı günün bir kaç saat öncesi girilen entri (bkz: #2553240) belge niteliğinde önemli olmuş zira ekşiye insanların akın akın gitmesine rağmen 4 kasımdan bugüne geçen 16 günün sonunda üye sayısı: 14758. yani yaklaşık 480 kişi üye olmuş ki bu sayı günde ortalama 30 yeni üye demek. kısacası uludağ sözlük iyi yönetilirse her zaman yaşamaya devam edicek gibi görünüyor. umarım en iyi ikinci sözlük olmaya da her daim devam eder.
  1 ... vakur
 • round robin

  2.
  spor müsabakalarında grup maçları aşamasına da denir. aynı gruptaki
  tüm takımlar-sporcular birbirleriyle birer ya da ikişer kez karşılaşır ve
  round robin tamamlanmış olur.
  ... vakur
 • akur

  1.
  -Azgın, kızgın (hayvan).
  -Kudurmuş, kuduz, kuduruk. *
  1 ... vakur
 • bener onar

  ?.
  halen radikal gazetesi'nde iddaa sayfasını hazırlayan ve zaman zaman iyi oranlı kuponlar tutturan zat. bu abinin hazırladığı kuponlara, kupon başına sabit para yatırarak ve dolayısıyla hiç kafa yormadan oynayan biri kara geçiyor. iddaaseverlere duyurulur.
  2 -1 ... vakur
 • kendini bilmek

  9.
  endişe yayınları'nın 1990'da bastığı ali şeriati kitabı. kötü bir yayınevi tarafından, ortalama bir çeviri ve berbat bir kapak tasarımının yanı sıra yanlış yönlendirici bir önsözle yayımlanmış, özünde nitelikli bir eser. ali şeriati ile tanışmak için fena bir seçim değil ancak sanırım sadece sahaflarda bulmak mümkün.
  1 ... vakur
 • yeni şeyler getiriyorum
  Takip Edilenler
  vakur kimseyi takip etmiyor.